Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!
GENEL 01-07-2017
5K Paylaşım

Finlandiya eğitim sistemi hakkında bilmeniz gerekenler

Eğitim süreklilik gösteren ve de davranışlarda hatta zaman zaman duygularda bile köklü değişiklikler öngörebilen bir uzmanlık bir tecrübe birikimi işidir. Bu sebeple eğitim bir ülke ve vatandaşları için önemli şeyler arasında en baştaki sırasını hep korumuştur. Bir ülkenin eğitimi ne kadar gelişmiş ve iyi olursa buna bağlı olarak yetişen bireylerde yetişen toplumda o kadar iyi üretken ve kaliteli olacaktır.

Tarihsel süreçte Finlandiya
Finlandiya tarihi sürecine bakıldığında genelde hep sömürü ve zulümlere maruz kalmış bir ülke olarak tarihte kendisini böyle hatırlatır. Nitekim ülke ve millet olarak Finlandiya hep bir baskı sömürü altında bulunmuş buna bağlı olarak da kendi hür ve özgür yaşamlarını hatta eğitim öğretim süreçlerini bile kendi istedikleri yolda kulvarda inşa edememişlerdi çok kötü ve darmadağın bir haldeydi.

 Finlandiya eğitimde neden bu kadar gelişebildi?
Yukarıda bahsettiğimiz gibi hep sömürü ve baskı altında kaldığı için gerek yaşam standartları gerek eğitim kulvarlarında istenilenin çok çok altında bir yerde kalınmış ve de buna bağlı olarak çok geri kalınmış ülkeler arasındaydı. Ancak Finlandiya ülkesi toplumundan bazı kişiler bunlara tabiri caizse yönlendiriciler diyelim ortaya çıkarak bu az gelişmiş eğitim sahasında bilgi birikimi az olan toplumu hayatın her yönünde ve de en önemlisi olarak eğitim yönünde mükemmel yönlendirmişlerdir. Buna bağlı olarak Finlandiya halkı da az gelişmişlik den çok gelişmişliğe, geri kalkınmışlıktan uygar devletler hizasına geçişte ilerleyişte çok hızlı bir hız kat etmiştir. Yani Finlandiya ülkesi çabucak böyle toplanmasında ve de eğitim alanında bu kadar gelişmesinde yönlendirici kahraman insanların yanında halkında üstün özverisi ve çalışması çok etkili olmuştur.