Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!
GENEL 01-07-2017
1.1K Paylaşım

Dünyanın en uzun ve en büyük 11 yapısını hiç merak ettiniz mi?

Dünya üzerinde inşa edilmiş en uzun ve en büyük dev yapıları sizler için derledik.

11- İsveç Malmö'de bulunan HSB Turning Torso binası bir gökdelendir. 2005'te yapılan bu bina 190 metre yüksekliğindedir. Avrupa'da bulunan en yüksek ikinci konuttur.

10- 1961'de Tacikistan hala Sovyetlere bağlı olduğu zamanlarda başlayan Nurek Barajının inşaatı 19 senede tamamlanmıştır. 300 metre yüksekliğiyle dünyadaki en yüksek baraj olmuştur.

9- Palm Deira, Palm Jumeirah ve Palm Jebel adlı 3 adayı insanlar inşa etmektedir. Yapımı 10-15 sene kadar sürecek olan bu adaların 530 kilometrelik sahil şeridi bulunacaktır.

8- Tayland'da bulunan Baiyoke Tower oteli dünyadaki en yüksek otel unvanına sahiptir. 85 katlı ve 673 adet odası bulunuyor bu otelin.

7- Kuzey Kore'deki Pyongyang'da yer alan Ryugyong Oteli'nin yüksekliği 330 metredir. 105 katlı ve 7 tane gökdelen restoranına sahip olması için tasarlanmıştır. 1992'de otelin inşaatı durdurulmuş ve tamamlanamamıştır.

6- 1940'da İspanyol bir diktatör olan Francisco Franco'nun yaptırdığı devasa haç, Madrid'de yer alıyor. Bu anıtta bir adet bazilika ve dağın granitten olan yüzeyine kazılan yeraltı odaları bulunuyor.

5- ABD, St. Louis'de yer alan St. Louis Kemerini Eero Saarinen adlı ünlü bir mimar tasarlamıştır. Kemer 192 metre yüksekliktedir. Kemerin orta kısmına 4 dakika kadar süren asansör yolculuğuyla çıkılmaktadır.

4- Kanada, Toronto'do yer alan restoran yerden yaklaşık 350 metre yüksekliktedir. Esasında yeraltında yer alan şarap mahzeniyse binanın mimarisinden ötürü gökyüzüne alınmıştır.

3- 131 metre yükseklikte olan Akabe bayrak direği dünyadaki en yüksek bayrak direği unvanını taşıyor.

2- Finlandiya, Kauppakatu'da yer alan kale tamamıyla kardan yapılmıştır. Nisan ayı geldiği zaman eriyen bu kale her yıl yeniden inşa edilmektedir. Yeniden inşası yaklaşık 2 ay sürmektedir.

1- Almanya'da yer alan kilisenin 161 metre yüksekliğe sahip olan kulesinin tepesinde bulunan seyir terasına ulaşılabilmesi için 768 basamağın çıkılması gerekiyor.