Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!
EĞİTİMLER 22-09-2017
5.3K Paylaşım

Bilgisayar Programcılık Sertifikası nasıl alınır?

Bilgisayar programcılık sertifikası, bilgisayar alanında eğitim görmüş, bu alanda uzmanlaşmış kişilere verilen diplomaya denir.

Bu sertifikayı alabilmek için MEB tarafından gerçekleştirilen sınavlardan geçer not alınmalıdır. MEB yıl içerisinde belirli aralıklar ile bilgisayar programcılık sertifikası sınavları düzenlemektedir. Test ve uygulama olmak üzere iki farklı kategoride sınav yapılmaktadır. Test olan bölüm 150 soru sorulmaktadır. Bilgisayarın temel teori bilgilerinden üst düzey bilgilere kadar soruların yer aldığı bu testte, vereceğiniz yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar fazla soru işaretlemeniz, sınavdan başarılı olma olasılığınızı artıracaktır. İkinci sınav ise uygulamadır. Size sorulanları MEB kontrolü altında yerine getirmeniz gerekiyor. Tüm bu sınavların ardından bilgisayar programcılık sertifikası alabilmeniz için 45 veya üzeri not almanız gerekmektedir. Buradaki “45” sayısı, her iki sınav için de geçerli değildir. Yani girmiş olduğunuz sınavların ortalamasının 45 ve üzeri olması yeterli olacaktır.
Bilgisayar programcılık sertifikasına sahip olduğunuz takdirde, bilgisayar alanında kapıların sonuna kadar açıldığını söyleyebiliriz. Çünkü bilgisayar bildiğinizi, bu alanda eğitim aldığınızı gösteren sertifikanız olacak. Herhangi bir iş başvurusu yaptığınızda, işvereni ikna edebilmek adına bilgisayar programcılık sertifikasını kullanabilirsiniz. Böylece hızlı bir şekilde işe girebilir, unvan yapabilir ve kendi yetenekleriniz – araştırmacı kimliğiniz doğrultusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bilgisayar sonu olmayan, sürekli yeni gelişmelerin yer aldığı bir teknoloji olduğu için, kendinizi geliştirmenizle yüksek kazançlar sağlamanız paralel olarak devam edecektir.